brad_pitt-foto-tvar

Meno: Brad Pitt
Skutočné meno: William Bradley Pitt
Dátum narodenia: 18.december 1963
Miesto narodenia: Shawnee, Oklahoma USA
Znamenie: Slnko v Strelcovi, Mesiac vo Vodnárovi
Výška: 182,88 cm
Vzdelanie: Navštevoval University of Missouri v Kolumbii
Otec: Bill Pitt
Matka: Jane Pitt
Brat: Doug Pitt
Sestra: Julie Pitt
Bývalá Manželka: Jennifer Aniston
Adresa: Brad Pitt
C/O Creative Artists Agency
9830 Wilshire Blvd
Bevery Hills,CA 90212
USA

 

S vzhľadom ktorý sa stal inšpiráciou pre mnoho tituliek časopisov, internetu, a paparazzov, Brad Pitt je herec, ktorého meno sa často spája aj s otrepanými frázami a viac o mužskej kráse, než o herectve. Prvý zlom v kariére nastal v úlohe zlého očarujúceho tuláka, ktorý zvádza Geenu Davis a potom ju okradne vo filme Thelma & Louise (1991), Pitt sa stal jednou z najhorúcejších osobností Hollywoodu a bol väčšinu deväťdesiatych rokov porovnávaný s Robertom Redfordom ktorý je jeden z najsexi žijúcich mužov.Pittova cesta na trón bola dlhá a niekedy frustrujúcá. Je synom manažéra prepravnej spoločnosti, Pitt sa narodil 18. decembra 1963, v Shawnee. Vyrástol v Missouri ako najstaršie z troch detí, a vyrastal v prísnej baptistickej domácnosť, Pitt sa zapísal na University of Missouri, po maturite študuje žurnalistiku a reklamu. Avšak, potom, čo objavil svoju lásku k herectvu, odišiel zo školy predčasne o dva roky skôr a presťahoval sa do Hollywoodu. Strašné boli reakcie svojich rodičov, on im povedal, že išiel študovať na Pasadena Art Center College of Design. Potom v Kalifornii, sa Pitt popri herectvu začal živiť aj radom drobných prác, ktoré zahŕňali prácu osobného šoféra striptérky súkromným osobám, práca čašníka, a mal na sebe aj obrie kurča (oblek pre miestne reštauračné reťazce) a možno pracoval aj v stávkovej kancelárií. Jeho prvý zlom nastal, keď si zahrál v malej roli v seriáli Dallas, a úlohu v teenagerskom thrillery s názvom Cutting Class (1989) (spolu s Roddy McDowall), označené ako jeho neblahý vstup do sveta hraných filmov. V predchádzajúcom roku mal Pitt jednú skúsenosť v limitovanom TV filme "A Stoning in Fulgham County" (1988).

 

1991 znamenal koniec nejasnosti, pretože Pitt hral v tomto roku v Thelma & Louise. Potom, čo stal prakticky cez noc slávny, Pitt sa bohužiaľ rozhodol ako nová nájdenoa celebrita vstúpiť do katastrofálnej animácie Ralph Bakshi - Cool World (1992). Po tomto chybnom kroku, Pitt vzal hlavnú úlohu v režiséra Toma Di Cillo v nezávislom filme Johnny Suede. Filmu sa nepodarilo zabodovať u kritikov a Pitt po problémoch s režisérom spoluprácu ukončil. Pittova ďalšia rola bol film Roberta Redforda, lyrická dráma s názvom Kadiaľ tečie rieka (1992), dal hercovi veľmi potrebnú šancu dokázať, že má talent a okrem fyzického vzhľadu nepochybne čerpal z jeho náboženskej výchovy pre jeho výkon vo filme. Pitt sa potom objavil vo filme Kalifornia a True Romance (obé z roku 1993), dva cestné filmy, kde hrá násilnych sociopatov. Pittova ďalšia hlavná rola došla až začiatkom roka 1994, kedy bol obsadený ako líder a exceloval vo filme Legenda o vášni. Podobne ako to urobil v Kadiaľ tečie rieka, Pitt stvárnil voľný-rázny, silného brata s pevnou vôľou, ale tentoraz mal väčšiu príležitosť k ďalšiemu rozvoju jeho tajomného charakteru. Po filme ho jedno z vydanií časopisu People nazvalo najviac sexy mužom planéty. Neskôr toho istého roku, fanúšikovia sledoval v očakávaní, ako Pitt zmení svoju extrovertnú osobnosť na temnú úlohu upíra Louisa vo filmovej adaptácii Interview s upírom.(spolu s Tomom Cruiseom).Pitt si užil slávu vytvorenú filmovým úspechom.
 

Pitt potom hral v zabudnutej romantickej komédií "The Favor" (1994), až pokiaľ neprišla úloha hrať nováčika detektíva vyšetrujúceho sériu hrozných zločinov spolu s Morganom Freemanom vo filme Sedem (1995). V roku 1997, Pitt dostal Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara za stvárnenie vizionára a mentálne chorého pacienta vo filme "12 opíc" Terryho Gilliama, v rovnakom roku sa Pitt pokúsil dať rakúsky prízvuk do reči a hrať horolezeca Heinricha Harrara vo filme "Sedem rokov v Tibete". Film sa stretol so zmiešanými recenziami a spôsobilo množstvo diskusií, vďaka odhaleniu, že v skutočnom živote bol Harrara v skutočnosti nacista. Navyše, vzhľadom na jeho pre-tibetský postoj, film mal tiež za následok trvalé vyhnanie Pitta z Číny. Po Tibete, Pitt hral v nemenej atraktívnom filme režiséra Alana J. Pakula 's - "Tichý nepriateľ, v ktorom si zahral s kolegom Harrisonom Fordom. Cez túto zdanlivo bezchybnú spoluprácu, film bol kritizovaný a relatívne hodnotený ako zlyhanie. V roku 1998, Pitt sa snažil vstúpiť do romantickej drámy, zobrazujúcej smrť v "Zoznámte sa Joe Black", najdrahšie nešpeciálne efekty boli použité vo filme. Film, ktorý bol asi tri hodiny dlhý, sa stretol s príliš protichodnými recenziami, aj keď viac ako jeden kritik poznamenal, že Pitt určite urobil veľmi lákavého zástupcu smrti.Pitt so sklonom k humoru ktorý prevládal v jeho stvárnení v surrealistickej komickej fantasy Byť Johnom Malkovičom (1999). Potom sa preniesol do jeho životnej role ako Tyler Durden, tajomný a anti-materialistický predavač  mydla vo filme "Fight Club" režiséra Davida Finchera v tom istom roku. Podobnú charakterizáciu ako vo fight clube využil Guy Ritchie v úlohe cigánskeho amatérskeho boxera Mickyho vo filme Podfuck (2000). V júli roku 2000 sa rozdrvilo srdce miliónov zbožňujúci fanyniek, keď sa oženiť s populárnou filmovou a televíznou herečkou Jennifer Aniston v relatívne skromných (aspoň podľa normy Hollywood) a intímnych podmienkach.Pitt sa zase na veľkej obrazovke dlhodobo spojil s Robertom Redfordom, tentoraz v špionážnom thrillery Spy Game (2001). Bol čoskoro obsadený do remake Stevena Soderbergha "Ocean Eleven" alebo aj Dannyho jedenástka (2001), príbeh skupiny zločincov, ktorí vykrádajú reťazec kasín.

Po rozhodne rušnom roku 2001, aj kvoli hlavnej úlohe spolu sJuliou Roberts v romantickej komédii Mexičan, Pitt bol prakticky mimo veľkej obrazovky v priebehu najbližších troch rokov. Po dosť náročnej a problematickej produkcie "The Fountain", nasledoval režijný debut "Confessions of a Dangerous Mind" a prepožičal svoj hlas animovanej dobrodružnej rozprávke Sinbad: Legenda siedmich morí, ale strávil väčšinu svojho času prácou na historickom epose Trója (2004). Réžia: Wolfgang Peterson, film mal obrovskú výpravu a rozpočet. Za týmto veľkofilmom nasledoval fim s Angelinou Jolie - Pán a pani Smithovci 2005. Netrvalo dlho a Pitt sa rozviedol s jeho manželkou Jennifer Aniston a oženil sa s Angelinou Jolie. Rodina rozšírila na päť v roku 2006 - pri narodení sa manželom narodilo prvé dieťa - a šesť v roku 2007, s prijatím vietnamskeho chlapca. Tiež hral spolu s Cate Blanchett v dráme Alejandra Gonzaleza Inarritu - Babel. Zaujímavé je, že film sa dostal do kín v rovnakom roku ako The Fontain, film, ktorý bol pôvodne nastavený na hviezdne duo. Pitt tiež zostal zaneprázdnený ako herec, filmom Dannyho trinástka. Približne v rovnakom čase, Pitt sa spojil s Ridley Scottom a začali tvoriť film z obdobia westernu, Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom.